82nd Annual Academy Awards® Nominations Announced

Categories: Network TV Press Releases

Written By

February 2nd, 2010

via ABC press release:

82nd ANNUAL ACADEMY AWARDS® NOMINATIONS ANNOUNCED

Nominations for the 82nd Academy Awards were announced today (Tuesday, February 2) by Academy of Motion Picture Arts and Sciences President Tom Sherak and 2008 Oscar® nominee Anne Hathaway.

Sherak and Hathaway, who was nominated for an Academy Award® for her lead performance in “Rachel Getting Married,” announced the nominees in 10 of the 24 categories at a 5:38 a.m., PT live news conference attended by more than 400 international media representatives. Lists of nominations in all categories were then distributed to the media in attendance and online via the official Academy Awards Web site, www.oscar.com.

Academy members from each of the branches vote to determine the nominees in their respective categories – actors nominate actors, film editors nominate film editors, etc. In the Animated Feature Film and Foreign Language Film categories, nominations are selected by vote of multi-branch screening committees. All voting members are eligible to select the Best Picture nominees; this year that category features 10 nominees instead of 5, as had been the case since 1943.

Nominations ballots were mailed to the 5,777 voting members in late December and were returned directly to PricewaterhouseCoopers, the international accounting firm, for tabulation.

Official screenings of all motion pictures with one or more nominations will begin for members this weekend at the Academy's Samuel Goldwyn Theater. Screenings also will be held at the Academy's Linwood Dunn Theater in Hollywood and in London, New York and the San Francisco Bay Area.

All active and life members of the Academy are eligible to select the winners in all categories, although in five of them – Animated Short Film, Live Action Short Film, Documentary Feature, Documentary Short Subject and Foreign Language Film – members can vote only if they have seen all of the nominated films in those categories.

Academy Awards for outstanding film achievements of 2009 will be presented on Sunday, March 7, 2010, at the Kodak Theatre at Hollywood & Highland Center®, and televised live by the ABC Television Network beginning at 5:00 p.m., PT / 8:00 p.m., ET. The Oscar presentation also will be televised live in more than 200 countries worldwide.

NOMINATIONS BY CATEGORY – 82ND AWARDS

Performance by an actor in a leading role

Jeff Bridges in “Crazy Heart” (Fox Searchlight)

George Clooney in “Up in the Air” (Paramount in assoc. with Cold Spring Pictures and DW Studios)

Colin Firth in “A Single Man” (The Weinstein Company)

Morgan Freeman in “Invictus” (Warner Bros.)

Jeremy Renner in “The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

Performance by an actor in a supporting role

Matt Damon in “Invictus” (Warner Bros.)

Woody Harrelson in “The Messenger” (Oscilloscope Laboratories)

Christopher Plummer in “The Last Station” (Sony Pictures Classics)

Stanley Tucci in “The Lovely Bones” (DreamWorks in assoc. with Film4, Distributed by Paramount)

Christoph Waltz in “Inglourious Basterds” (The Weinstein Company)

Performance by an actress in a leading role

Sandra Bullock in “The Blind Side” (Warner Bros.)

Helen Mirren in “The Last Station” (Sony Pictures Classics)

Carey Mulligan in “An Education” (Sony Pictures Classics)

Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate)

Meryl Streep in “Julie & Julia” (Sony Pictures Releasing)

Performance by an actress in a supporting role

Penélope Cruz in “Nine” (The Weinstein Company)

Vera Farmiga in “Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)

Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart” (Fox Searchlight)

Anna Kendrick in “Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)

Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate)

Best animated feature film of the year

“Coraline” (Focus Features)

Henry Selick

“Fantastic Mr. Fox” (20th Century Fox)

Wes Anderson

“The Princess and the Frog” (Walt Disney)

John Musker and Ron Clements

“The Secret of Kells” (GKIDS)

Tomm Moore

“Up” (Walt Disney)

Pete Docter

Achievement in art direction

“Avatar” (20th Century Fox)

Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg

Set Decoration: Kim Sinclair

“The Imaginarium of Doctor Parnassus” (Sony Pictures Classics)

Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro

Set Decoration: Caroline Smith

“Nine” (The Weinstein Company)

Art Direction: John Myhre

Set Decoration: Gordon Sim

“Sherlock Holmes” (Warner Bros.)

Art Direction: Sarah Greenwood

Set Decoration: Katie Spencer

“The Young Victoria” (Apparition)

Art Direction: Patrice Vermette

Set Decoration: Maggie Gray

Achievement in cinematography

“Avatar” (20th Century Fox)

Mauro Fiore

“Harry Potter and the Half-Blood Prince” (Warner Bros.)

Bruno Delbonnel

“The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

Barry Ackroyd

“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company)

Robert Richardson

“The White Ribbon” (Sony Pictures Classics)

Christian Berger

Achievement in costume design

“Bright Star” (Apparition)

Janet Patterson

“Coco before Chanel” (Sony Pictures Classics)

Catherine Leterrier

“The Imaginarium of Doctor Parnassus” (Sony Pictures Classics)

Monique Prudhomme

“Nine” (The Weinstein Company)

Colleen Atwood

“The Young Victoria” (Apparition)

Sandy Powell

Achievement in directing

“Avatar” (20th Century Fox)

James Cameron

“The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

Kathryn Bigelow

“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company)

Quentin Tarantino

“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate)

Lee Daniels

“Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)

Jason Reitman

Best documentary feature

“Burma VJ” (Oscilloscope Laboratories)

A Magic Hour Films Production

Anders Østergaard and Lise Lense-Møller

“The Cove” (Roadside Attractions)

An Oceanic Preservation Society Production

Nominees to be determined

“Food, Inc.” (Magnolia Pictures)

A Robert Kenner Films Production

Robert Kenner and Elise Pearlstein

“The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers”

A Kovno Communications Production

Judith Ehrlich and Rick Goldsmith

“Which Way Home”

A Mr. Mudd Production

Rebecca Cammisa

Best documentary short subject

“China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”

A Downtown Community Television Center Production

Jon Alpert and Matthew O’Neill

“The Last Campaign of Governor Booth Gardner”

A Just Media Production

Daniel Junge and Henry Ansbacher

“The Last Truck: Closing of a GM Plant”

A Community Media Production

Steven Bognar and Julia Reichert

“Music by Prudence”

An iThemba Production

Roger Ross Williams and Elinor Burkett

“Rabbit à la Berlin” (Deckert Distribution)

An MS Films Production

Bartek Konopka and Anna Wydra

Achievement in film editing

“Avatar” (20th Century Fox)

Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron

“District 9” (Sony Pictures Releasing)

Julian Clarke

“The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

Bob Murawski and Chris Innis

“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company)

Sally Menke

“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate)

Joe Klotz

Best foreign language film of the year

“Ajami” (Kino International)

An Inosan Production

Israel

“El Secreto de Sus Ojos” (Sony Pictures Classics)

A Haddock Films Production

Argentina

“The Milk of Sorrow”

A Wanda Visión/Oberon Cinematogràfica/Vela Production

Peru

“Un Prophète” (Sony Pictures Classics)

A Why Not/Page 114/Chic Films Production

France

“The White Ribbon” (Sony Pictures Classics)

An X Filme Creative Pool/Wega Film/Les Films du Losange/Lucky Red Production

Germany

Achievement in makeup

“Il Divo” (MPI Media Group through Music Box)

Aldo Signoretti and Vittorio Sodano

“Star Trek” (Paramount and Spyglass Entertainment)

Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow

“The Young Victoria” (Apparition)

Jon Henry Gordon and Jenny Shircore

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

“Avatar” (20th Century Fox)

James Horner

“Fantastic Mr. Fox” (20th Century Fox)

Alexandre Desplat

“The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

Marco Beltrami and Buck Sanders

“Sherlock Holmes” (Warner Bros.)

Hans Zimmer

“Up” (Walt Disney)

Michael Giacchino

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

“Almost There” from “The Princess and the Frog” (Walt Disney)

Music and Lyric by Randy Newman

“Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” (Walt Disney)

Music and Lyric by Randy Newman

“Loin de Paname” from “Paris 36” (Sony Pictures Classics)

Music by Reinhardt Wagner

Lyric by Frank Thomas

“Take It All” from “Nine” (The Weinstein Company)

Music and Lyric by Maury Yeston

“The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart” (Fox Searchlight)

Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett

Best motion picture of the year

“Avatar” (20th Century Fox)

A Lightstorm Entertainment Production

James Cameron and Jon Landau, Producers

“The Blind Side” (Warner Bros.)

An Alcon Entertainment Production

Nominees to be determined

“District 9” (Sony Pictures Releasing)

A Block/Hanson Production

Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers

“An Education” (Sony Pictures Classics)

A Finola Dwyer/Wildgaze Films Production

Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers

“The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

A Voltage Pictures Production

Nominees to be determined

“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company)

A Weinstein Company/Universal Pictures/A Band Apart/Zehnte Babelsberg Production

Lawrence Bender, Producer

“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate)

A Lee Daniels Entertainment/Smokewood Entertainment Production

Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers

“A Serious Man” (Focus Features)

A Working Title Films Production

Joel Coen and Ethan Coen, Producers

“Up” (Walt Disney)

A Pixar Production

Jonas Rivera, Producer

“Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)

A Montecito Picture Company Production

Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers

Best animated short film

“French Roast”

A Pumpkin Factory/Bibo Films Production

Fabrice O. Joubert

“Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” (Brown Bag Films)

A Brown Bag Films Production

Nicky Phelan and Darragh O’Connell

“The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”

A Kandor Graphics and Green Moon Production

Javier Recio Gracia

“Logorama” (Autour de Minuit)

An Autour de Minuit Production

Nicolas Schmerkin

“A Matter of Loaf and Death” (Aardman Animations)

An Aardman Animations Production

Nick Park

Best live action short film

“The Door” (Network Ireland Television)

An Octagon Films Production

Juanita Wilson and James Flynn

“Instead of Abracadabra” (The Swedish Film Institute)

A Directörn & Fabrikörn Production

Patrik Eklund and Mathias Fjellström

“Kavi”

A Gregg Helvey Production

Gregg Helvey

“Miracle Fish” (Premium Films)

A Druid Films Production

Luke Doolan and Drew Bailey

“The New Tenants”

A Park Pictures and M & M Production

Joachim Back and Tivi Magnusson

Achievement in sound editing

“Avatar” (20th Century Fox)

Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle

“The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

Paul N.J. Ottosson

“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company)

Wylie Stateman

“Star Trek” (Paramount and Spyglass Entertainment)

Mark Stoeckinger and Alan Rankin

“Up” (Walt Disney)

Michael Silvers and Tom Myers

Achievement in sound mixing

“Avatar” (20th Century Fox)

Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson

“The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett

“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company)

Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano

“Star Trek” (Paramount and Spyglass Entertainment)

Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin

“Transformers: Revenge of the Fallen” (DreamWorks and Paramount in association with Hasbro,

Distributed by Paramount)

Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson

Achievement in visual effects

“Avatar” (20th Century Fox)

Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones

“District 9” (Sony Pictures Releasing)

Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken

“Star Trek” (Paramount and Spyglass Entertainment)

Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton

Adapted screenplay

“District 9” (Sony Pictures Releasing)

Written by Neill Blomkamp and Terri Tatchell

“An Education” (Sony Pictures Classics)

Screenplay by Nick Hornby

“In the Loop” (IFC Films)

Screenplay by Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche

“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate)

Screenplay by Geoffrey Fletcher

“Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)

Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner

Original screenplay

“The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

Written by Mark Boal

“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company)

Written by Quentin Tarantino

“The Messenger” (Oscilloscope Laboratories)

Written by Alessandro Camon & Oren Moverman

“A Serious Man” (Focus Features)

Written by Joel Coen & Ethan Coen

“Up” (Walt Disney)

Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter

Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy

ABOUT THE ACADEMY

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences is the world’s preeminent movie-related organization, with a membership of more than 6,000 of the most accomplished men and women working in cinema. In addition to the annual Academy Awards—in which the members vote to select the nominees and winners—the Academy presents a diverse year-round slate of public programs, exhibitions and events; provides financial support to a wide range of other movie-related organizations and endeavors; acts as a neutral advocate in the advancement of motion picture technology; and, through its Margaret Herrick Library and Academy Film Archive, collects, preserves, restores and provides access to movies and items related to their history. Through these and other activities the Academy serves students, historians, the entertainment industry and people everywhere who love movies.

For additional information please go the official Oscar website at www.Oscar.com

 
© 2014 Tribune Digital Ventures