2010-11 Creative Arts Primetime Emmy Awards Winners

Categories: Emmy Awards

Written By

September 10th, 2011

via press release:

FOR IMMEDIATE RELEASE September 10, 2011 7:30 PM PDT

The Academy of Television Arts & Sciences (ATAS) tonight (Saturday, September 10, 2011) awarded the 2010-2011 Creative Arts Primetime Emmy Awards for programs and individual achievements at the 63rd Emmy Awards presentation at the NOKIA Theatre L.A. LIVE in Los Angeles. Included among the presentations were Emmy Awards for the following previously announced categories: Outstanding Individual Achievement in Animation, and Outstanding Costumes for a Variety/Music Program or a Special. Additionally, the Governors Award was presented to John Walsh from America’s Most Wanted. ATAS Chairman & CEO John Shaffner participated in the awards ceremony assisted by a lineup of major television stars as presenters.

The awards, as tabulated by the independent accounting firm of Ernst & Young LLP, were distributed as follows:


-

Emmys in 25 other categories will be presented at the 2011 Primetime Emmy Awards telecast on Sunday, September 18, 2011, 8 ET/5 PT, over the FOX Television Network at the NOKIA Theatre L.A. LIVE.

A complete list of all awards presented tonight is attached. The final page of the attached list includes a recap of all programs with multiple awards.ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING CASTING FOR A DRAMA SERIES

ELLEN LEWIS, Casting Director HBO MEREDITH TUCKER, Casting Director

Boardwalk Empire

OUTSTANDING CASTING FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

LAURA ROSENTHAL, Casting Director HBO Mildred Pierce

OUTSTANDING CASTING FOR A COMEDY SERIES

ROBERT J. ULRICH, CSA, Casting Director FOX ERIC DAWSON, CSA, Casting Director

Glee

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

LORETTA DEVINE as Adele Webber ABC Grey’s Anatomy

OUTSTANDING PROSTHETIC MAKEUP FOR A SERIES, MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL (Area Award: Possibility of more than one award.)

GREG NICOTERO, Special Makeup Effects Department Head AMC ANDY SCHONEBERG, Special Makeup Effects Artist GARRETT IMMEL, Special Makeup Effects Artist JAKE GARBER, Special Makeup Effects Artist

KEVIN WASNER, Special Makeup Effects Artist HOWARD BERGER, Prosthetic Designer JAREMY AIELLO, Prosthetic Designer

The Walking Dead

Days Gone Bye

-2-

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING MAKEUP FOR A MINISERIES OR A MOVIE (NON-PROSTHETIC)

JORDAN SAMUEL, Department Head Makeup Artist REELZCHANNEL COLIN PENMAN, Key Makeup Artist AMANDA TERRY, Additional Makeup Artist LINDA DOWDS, Personal Makeup Artist

The Kennedys

OUTSTANDING MAKEUP FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (NON-PROSTHETIC)

NICKI LEDERMANN, Department Head Makeup Artist HBO EVELYN NORAZ, Key Makeup Artist

Boardwalk Empire

Boardwalk Empire (Pilot)

OUTSTANDING MAKEUP FOR A MULTI-CAMERA SERIES OR SPECIAL (NON-PROSTHETIC)

Louie ZAKARIAN, Department Head Makeup Artist NBC JOSH TURI, Additional Makeup Artist AMY TAGLIAMONTI, Additional Makeup Artist DANIELA ZIVKOVIC, Additional Makeup Artist

KATHERINE O’DONNELL, Additional Makeup Artist Saturday Night Live

Host: Jon Hamm

OUTSTANDING COSTUMES FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

SUSANNAH BUXTON, Costume Designer PBS CAROLINE MCCALL, Assistant Costume Designer

Downton Abbey (Masterpiece)

Part 1

OUTSTANDING COSTUMES FOR A SERIES

GABRIELLA PESCUCCI, Costume Designer ULIVA PIZZETTI, Costume Supervisor

The Borgias

Lucrezia’s Wedding

SHOWTIME

-3-

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING COSTUMES FOR A VARIETY/MUSIC PROGRAM OR A SPECIAL

(Juried award: Possibility of one, more than one or no award). This is a juried award determined by a panel of judges from the Costumes peer group. Recommendation(s) from the jury are brought to the Board of Governors for ratification.

KATE CARIN, Costume Designer ABIGAIL METCALF, Costume Supervisor

Gettysburg

**********************************************

AMANDA NEEDHAM, Costume Designer NIKI DIMITRAS, Costume Supervisor

Portlandia

OUTSTANDING HAIRSTYLING FOR A MINISERIES OR A MOVIE

JENNY FIFIELD-ARBOUR, Department Head Hairstylist JUDI COOPER SEALY, Key Hairstylist

The Kennedys

HISTORY

FARM

REELZCHANNEL

OUTSTANDING HAIRSTYLING FOR A MULTI-CAMERA SERIES OR SPECIAL

MARY GUERRERO, Department Head Hairstylist KIMI MESSINA, Key Hairstylist JENNIFER MAZURSKY, Additional Hairstylist CYNTHIA ROMO, Additional Hairstylist

CYNDRA DUNN, Additional Hairstylist RACHEL DOWLING, Additional Hairstylist

Dancing with the Stars

Episode 1106

ABC

-4-

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING HAIRSTYLING FOR A SINGLE-CAMERA SERIES

SEAN FLANIGAN, Department Head Hairstylist AMC GLORIA CASNY, Key Hairstylist LUCIA MACE, Key Hairstylist THERAESA RIVERS, Additional Hairstylist

JULES HOLDREN, Additional Hairstylist Mad Men

Christmas Comes But Once A Year

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

GWYNETH PALTROW as Holly Holliday FOX Glee

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY (Juried award: Possibility of one, more than one or no award). This is a juried award determined by a panel of judges from the Choreography peer group. Recommendation(s) from the jury are brought to the Board of Governors for ratification.

MIA MICHAELS, Choreographer FOX

So You Think You Can Dance

Routines: Alice In Mia-Land “Every Little Thing She Does Is Magic” / “When We Dance” / “This Bitter Earth – On the Nature of Daylight”

**********************************************

TABITHA D’UMO, Choreographer FOX NAPOLEON D’UMO, Choreographer

So You Think You Can Dance

Routines: “Scars” / “Fallin” / “Outta Your Mind”

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION

HARRY CONNICK JR., Music Director PBS Harry Connick Jr., In Concert On Broadway (Great Performances)

-5-

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

GARTH NEUSTADTER, Music by PBS American Masters

John Muir In The New World

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

CARTER BURWELL, Music by HBO Mildred Pierce

Part Five

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC AND LYRICS

KATREESE BARNES, Music by NBC SETH MEYERS, Lyrics by JUSTIN TIMBERLAKE, Lyrics by JOHN MULANEY, Lyrics by

Saturday Night Live

Host: Justin Timberlake (Song Title: Justin Timberlake Monologue)

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR VARIETY, MUSIC OR NONFICTION PROGRAMMING (Area Award: Possibility of more than one award.)

FLORIAN WIEDER, Production Designer MTV ISABELL RAUERT, Art Director TAMLYN RAE WRIGHT, Art Director

2010 MTV Video Music Awards

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A MULTI-CAMERA SERIES (Area Award: Possibility of more than one award.)

MICHAEL ANDREW HYNES, Production Designer MARALEE ZEDIKER, Set Decorator

Hot In Cleveland

Sisterhood Of The Traveling SPANX© ? I Love Lucci: Part Two ? LeBron Is Le Gone

TV LAND

-6-

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A MINISERIES OR MOVIE (Area Award: Possibility of more than one award.)

MARK FRIEDBERG, Production Designer HBO PETER ROGNESS, Art Director ELLEN CHRISTIANSEN-DE JONGE, Set Decorator

Mildred Pierce

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (Area Award: Possibility of more than one award.)

BOB SHAW, Production Designer HBO DOUGLAS HUSZTI, Art Director DEBRA SCHUTT, Set Decorator

Boardwalk Empire

Boardwalk Empire (Pilot)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

SUE FEDERMAN, Edited by CBS How I Met Your Mother

Subway Wars

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A DRAMA SERIES

SIDNEY WOLINSKY, A.C.E., Editor HBO Boardwalk Empire

Boardwalk Empire (Pilot)

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A MINISERIES OR A MOVIE

SARAH FLACK, A.C.E., Editor ROBERT PULCINI, Editor

Cinema Verite

HBO

-7-

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING SHORT-FORM PICTURE EDITING (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

MATT O’CONNOR, Editor ESPN ANTHONY MARCHEGIANO, Editor

The 2010 ESPY Awards

Images Piece

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A SPECIAL (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

MICHAEL POLITO, Editor HBO BILL DERONDE, Editor KEVIN O’DEA, Editor KATIE HETLAND, Editor

Lady GaGa Presents The Monster Ball Tour: At Madison Square Garden

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR NONFICTION PROGRAMMING

LEWIS ERSKINE, Edited by ALJERNON TUNSIL, Edited by

Freedom Riders

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR REALITY PROGRAMMING

JOSH EARL, Supervising Editor KELLY COSKRAN, Supervising Editor ALEX DURHAM, Editor

Deadliest Catch

Redemption Day

PBS

DISCOVERY CHANNEL

-8-

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING ANIMATED PROGRAM

Futurama COMEDY CENTRAL

The Late Philip J. Fry

Matt Groening, Executive Producer David X. Cohen, Executive Producer Ken Keeler, Executive Producer Dan Vebber, Co-Executive Producer Patric M. Verrone, Co-Executive Producer Josh Weinstein, Co-Executive Producer Eric Horsted, Co-Executive Producer Michael Rowe, Co-Executive Producer Lee Supercinski, Produced by

Claudia Katz, Produced by Gregg Vanzo, Animation Executive Producer Lewis Morton, Written by Peter Avanzino, Supervising Director/Directed by Scott Vanzo, Director of Computer Graphics Ira Sherak, Assistant Director

OUTSTANDING SHORT-FORMAT ANIMATED PROGRAM

DISNEY PREP & LANDING: OPERATION SECRET SANTA ABC

John Lasseter, Executive Producer Dorothy McKim, Producer Kevin Deters, Written by/Directed by Stevie Wermers, Written by/Directed by

OUTSTANDING VOICE-OVER PERFORMANCE

MAURICE LAMARCHE as Lrrr & Orson Welles

Futurama

Lrrreconcilable Ndndifferences

COMEDY CENTRAL

-9-

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION (Juried Award: Possibility of one, more than one or no award.) This is a juried award determined by a panel of judges from the Animation peer group. Recommendation(s) from the jury are brought to the Board of Governors for ratification.

DREW HODGES, Character Animator Community: Abed’s Uncontrollable Christmas

**********************************************

JILL DANIELS, Background Painter Disney Phineas and Ferb

Wizard Of Odd

**********************************************

BRIAN WOODS, Background Design Disney Phineas and Ferb

Wizard Of Odd

**********************************************

PETER CHUNG, Character Design Firebreather

**********************************************

SUNG CHANG, Character Animator Firebreather

**********************************************

VANESSA MARZAROLI, Production Design Lilac Wine

**********************************************

PHILIP BOURASSA, Character Design

Young Justice

Independence Day

NBC

DISNEY CHANNEL

DISNEY CHANNEL

CARTOON NETWORK

CARTOON NETWORK

DRMARTENS.COM

CARTOON NETWORK

- 10 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

GOVERNORS AWARD

JOHN WALSH America’s Most Wanted

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS FOR A SERIES

ROBERT STROMBERG, Visual Effects Designer HBO DAVID TARITERO, Visual Effects Producer JUSTIN BALL, Visual Effects Supervisor RICHARD FRIEDLANDER, Visual Effects Producer

PAUL GRAFF, Visual Effects Supervisor STEVE KIRSHOFF, Special Effects Coordinator J. JOHN CORBETT, Lead Compositor BRIAN SALES, Lead Compositor AH DEE, Lead Compositor

Boardwalk Empire

Boardwalk Empire (Pilot)

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

KENT JOHNSON, Visual Effects Supervisor HISTORY J. DAVID EVERHART, Visual Effects Producer MIKE YIP, Lead Visual Effects Animator JON RHINEHARDT, Lead Visual Effects Compositor

JASON KORBER, Visual Effects Compositor JARED JONES, Visual Effects Compositor ETHAN SUMMERS, Lead Model Maker BRENT STEINBERG, CGI Artist

MAX POOLMAN, Special Effects Supervisor Gettysburg

OUTSTANDING STUNT COORDINATION

PEEWEE PIEMONTE, Stunt Coordinator

Southland

Graduation Day

TNT

- 11 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING MAIN TITLE DESIGN

ANGUS WALL, Creative Director HBO ROBERT FENG, Art Director KIRK H. SHINTANI, Animator HAMEED SHAUKAT, Designer

Game Of Thrones

OUTSTANDING ORIGINAL MAIN TITLE THEME MUSIC

TREVOR MORRIS, Music by SHOWTIME The Borgias

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)

VON VARGA, Production Sound Mixer FOX JUAN CISNEROS, Production Sound Mixer JOSEPH DEANGELIS, Re-Recording Mixer BRAD NORTH, Re-Recording Mixer

House

Bombshells

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A MINISERIES OR A MOVIE

HENRY EMBRY, Production Sound Mixer REELZCHANNEL FRANK MORRONE, Re-Recording Mixer STEPHEN TRAUB, Re-Recording Mixer LAROLD REBHUN, Music Score Mixer

The Kennedys

Lancer And Lace

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

PATRICK CLARK, Production Sound Mixer JAMES F. FITZPATRICK, Re-Recording Mixer

Family Guy

Road To The North Pole

FOX

- 12 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A VARIETY OR MUSIC SERIES OR SPECIAL (Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has a majority approval, no award.)

EDWARD J. GREENE, Production Mixer RANDY FAUSTINO, Music Mixer PATRICK BALTZELL, PA Mixer MICHAEL PARKER, Monitor Mixer

American Idol

Finale

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR NONFICTION PROGRAMMING

BOB BRONOW, C.A.S., Re-Recording Mixer Deadliest Catch

Redemption Day

FOX

DISCOVERY CHANNEL

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

MARCEL POTHIER, Supervising Sound Editor STARZ CHRISTIAN RIVEST, Sound Designer ANTOINE MORIN, Sound Effects Editor DOMINIK PAGACZ, Sound Effects Editor

GUY PELLETIER, Music and Dialogue Editor TOM TRAFALSKI, Music Editor GUY FRANCOEUR, Foley Artist

The Pillars Of The Earth

The Work Of Angels

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR NONFICTION PROGRAMMING (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

CHARLES MAYNES, Sound Editor ZACH SEIVERS, Sound Design BRENT KISER, Sound Effects Editor

Gettysburg

HISTORY

- 13 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A SERIES

PHILIP STOCKTON, Supervising Sound Editor HBO EUGENE GEARTY, Sound Effects Editor FRED ROSENBERG, Dialogue Editor MARISSA LITTLEFIELD, ADR Editor

STEVE VISSCHER, Foley Editor JENNIFER DUNNINGTON, Music Editor MARKO COSTANZO, Foley Artist

Boardwalk Empire

Boardwalk Empire (Pilot)

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

JUSTIN TIMBERLAKE as Host NBC Saturday Night Live

Host: Justin Timberlake

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A MULTI-CAMERA SERIES

STEVEN V. SILVER, Director of Photography CBS Two and a Half Men

Hookers, Hookers, Hookers

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES

JONATHAN FREEMAN, Director of Photography HBO Boardwalk Empire

Home

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A MINISERIES OR MOVIE

DAVID KATZNELSON, D.F.F., B.S.C., Director of Photography PBS

Downton Abbey (Masterpiece)

Part 1

- 14 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR REALITY PROGRAMMING

CINEMATOGRAPHY TEAM OF DEADLIEST CATCH DISCOVERY CHANNEL Deadliest Catch

Redemption Day

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR NONFICTION PROGRAMMING

ZACH ZAMBONI, Director of Photography TODD LIEBLER, Director of Photography

Anthony Bourdain: No Reservations

Haiti

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SERIES

ERIC BECKER, Technical Director CHRISTINE A. SALOMON, Technical Director ROBERT L. HIGHTON, Camera DAVE EASTWOOD, Camera SUZANNE EBNER, Camera JOHN REPCZYNSKI, Camera GEORGE A. PRINCE III, Camera KENNETH M. DAHLQUIST, Camera EDWIN HORTON, Camera BILL CHAIKOWSKI, Camera JOHN PERRY, Camera DANNY BONILLA, Camera DIANE BIEDERBECK, Camera ALEX HERNANDEZ, Camera KEITH DICKER, Camera DANNY WEBB, Camera CHRISTOPHER GRAY, Video Control

American Idol

Finale

TRAVEL CHANNEL

FOX

- 15 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

EMMETT LOUGHRAN, Technical Director PBS MIGUEL ARMSTRONG, Camera JOSEPH DEBONIS, Camera MANNY GUTIERREZ, Camera

SHAUN HARKINS, Camera JOHN KOSMACZEWSKI, Camera BOB LONG, Camera JAY MILLARD, Camera ALAIN ONESTO, Camera DAVID SMITH, Camera LARRY SOLOMON, Camera RON WASHBURN, Camera MARK WHITMAN, Camera ANTHONY DEFONZO, Video Control MATTY RANDAZZO, Video Control PAUL RANIERI, Video Control

Don Pasquale (Great Performances At The Met)

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY, MUSIC OR COMEDY SERIES

ROBERT BARNHART, Lighting Designer FOX PETER RADICE, Lighting Director PATRICK BOOZER, Lighting Director MATT FIRESTONE, Lighting Director

So You Think You Can Dance

Season 7 Finale (Part 2)

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY, MUSIC OR COMEDY SPECIAL

ROBERT DICKINSON, Lighting Designer JON KUSNER, Lighting Director ANDY O’REILLY, Lighting Director TRAVIS HAGENBUCH, Lighting Director

The 53rd Annual Grammy Awards

CBS

- 16 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING DIRECTING FOR NONFICTION PROGRAMMING

JOSH FOX, Directed by HBO Gasland

OUTSTANDING WRITING FOR NONFICTION PROGRAMMING

STANLEY NELSON, Written by PBS Freedom Riders

EXCEPTIONAL MERIT IN NONFICTION FILMMAKING (Juried award: Possibility of one, more than one or no award). This is a juried award determined by a panel of judges from the Nonfiction peer group. Recommendation(s) from the jury are brought to the Board of Governors for ratification.

STANLEY NELSON, Produced by PBS LAURENS GRANT, Produced by MARK SAMELS, Executive Producer SHARON GRIMBERG, Senior Producer

Freedom Riders OUTSTANDING NONFICTION SPECIAL (Area Award: Possibility of more than one award.)

GETTYSBURG

Ridley Scott, Executive Producer Tony Scott, Executive Producer Mary Lisio, Executive Producer Mark Herzog, Executive Producer David McKillop, Executive Producer for History Mary E. Donahue, Executive Producer for History Julian P. Hobbs, Executive Producer for History Ben Fox, Supervising Producer

Christopher G. Cowen, Producer

HISTORY

- 17 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING NONFICTION SERIES (Area Award: Possibility of more than one award.) AMERICAN MASTERS PBS

Susan Lacy, Executive Producer Stanley Buchthal, Executive Producer Michael Cohl, Executive Producer Prudence Glass, Series Producer Julie Sacks, Supervising Producer Michael Epstein, Producer Jessica Levin, Producer

OUTSTANDING SPECIAL CLASS – SHORT-FORMAT LIVE-ACTION ENTERTAINMENT PROGRAMS (Area Award: Possibility of more than one award.)

THE Daily Show CORRESPONDENTS EXPLAIN

Steve Grimes, Executive Producer Rachel Maceiras, Senior Producer Nick Poppy, Producer Judi Stroh, Producer

THEDAILYSHOW.COM

OUTSTANDING SPECIAL CLASS – SHORT-FORMAT NONFICTION PROGRAMS (Area Award: Possibility of more than one award.)

JAY LENO’S GARAGE JAYLENOSGARAGE.COM

Jay Leno, Producer Helga Pollock, Producer Robert Angelo, Producer

OUTSTANDING SPECIAL CLASS PROGRAMS (Area Award: Possibility of more than one award.)

64TH ANNUAL TONY AWARDS

Ricky Kirshner, Executive Producer Glenn Weiss, Executive Producer Sean Hayes, Host

CBS

- 18 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING CREATIVE ACHIEVEMENT IN INTERACTIVE MEDIA

DISNEY ABC TELEVISION GROUP ABC.COM ACADEMY OF MOTION PICTURE ARTS AND SCIENCES

Oscar Digital Experience

OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY, MUSIC OR COMEDY SPECIAL

LONNY PRICE, Directed by PBS Sondheim! The Birthday Concert (Great Performances)

OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY, MUSIC OR COMEDY SPECIAL

DAVE BOONE, Written by CBS MATT ROBERTS, Special Material by MO ROCCA, Special Material by

64th Annual Tony Awards

OUTSTANDING VARIETY, MUSIC OR COMEDY SPECIAL

THE KENNEDY CENTER HONORS

George Stevens, Jr., Produced by Michael M. Stevens, Produced by

OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM

A CHILD’S GARDEN OF POETRY

Sheila Nevins, Executive Producer Jacqueline Glover, Supervising Producer Amy Schatz, Produced by Beth Aala, Producer Beth Levison, Producer

CBS

HBO

- 19 -

ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES 63rd ANNUAL PRIMETIME EMMY AWARDS

OUTSTANDING CHILDREN’S NONFICTION, REALITY OR REALITY-COMPETITION PROGRAM (Area Award: Possibility of more than one award.)

NICK NEWS WITH LINDA ELLERBEE: UNDER THE INFLUENCE: KIDS OF ALCHOLICS

Linda Ellerbee, Executive Producer Rolfe Tessem, Executive Producer Wally Berger, Supervising Producer Mark Lyons, Producer

Martin Toub, Produced by

OUTSTANDING COMMERCIAL

BORN OF FIRE ? CHRYSLER 200

Wieden+Kennedy, Ad Agency Serial Pictures, Production Company

OUTSTANDING REALITY PROGRAM

DEADLIEST CATCH

Thom Beers, Executive Producer Jeff Conroy, Executive Producer Paul Gasek, Executive Producer for Discovery Channel Tracy Rudolph, Executive Producer for Discovery Channel Matt Renner, Co-Executive Producer Sheila McCormack, Supervising Producer Ethan Prochnik, Series Producer Steven Robillard, Senior Producer Todd Stanley, Producer

NICKELODEON

DISCOVERY CHANNEL

OUTSTANDING HOST FOR A REALITY OR REALITY-COMPETITION PROGRAM

JEFF PROBST as Host CBS Survivor

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

PAUL MCCRANE as Josh Peyton Harry’s Law

NBC

 

 
© 2014 Tribune Digital Ventures