ESPN College Basketball Championship Week TV Schedule March 1-9

Categories: Press Releases,TV Sports Ratings & News

Written By

February 27th, 2012

via press release:

Championship Week: Coverage of a Record 137 Men’s Games Begins March 1

Record-setting Schedule includes Entire ACC Tournament for First Time Ever and Crowning of 23 Champions

ESPN’s 2012 Championship Week Presented by DICK’S Sporting Goods will showcase a record 137 men’s college basketball conference tournament games from Thursday, March 1 to Sunday, March 11, surpassing last year’s record-setting 126 contests. Coverage highlights:

  • Overall, ESPN, ABC, ESPN2, ESPNU and ESPN3 will combine to offer exclusive coverage of 86 games, while ESPN3 will simulcast another 51 matchups available in the local markets via syndication.
  • The networks will combine to offer coverage of 23 Division I conference title games and action from 25 conferences overall, plus the Division II CIAA tournament.
  • For the first time, ESPN, ESPN2 and ESPNU will televise the entire ACC Tournament, including no local market blackouts on any of the 11 games.
  • This season will mark ESPN’s 27th, ESPN2’s 18th and ESPNU’s seventh year of comprehensive coverage. ESPN will televise 20 games, ESPN2 27, ESPNU 22 and ABC three games, while ESPN3 will offer 14 exclusive contests.
  • In addition to all 15 BIG EAST games and the entire ACC Tournament, ESPN, ABC, ESPN2, ESPNU and ESPN3 will combine to provide action of multiple men’s games from several top conferences, including all 11 of the SEC, all nine from the Big 12 and four from the Big Ten.

ESPNU and ESPN3 will tip off Championship Week with two exclusive games each on Thursday, March 1: Atlantic Sun quarterfinals on ESPN3 at 2:30 and 8:30 p.m. ET and Big South semifinals on ESPNU at 6 and 8 p.m.Championship Week will conclude on Sunday, March 11 with the ACC (ESPN) and SEC (ABC) title games at 1 p.m. Additional platform coverage:

  • ESPN Buzzer Beater – available to Time Warner Cable Sports Tier, Bright House Networks Customers and Verizon FiOS TV Ultimate HD and Extreme HD Customers – will provide live cut-ins, highlights and up-to-the-minute commentary from numerous Championship Week games from across the ESPN networks Thursday, March 8 and Friday, March 9.
  • The entire Championship Week coverage will also be available via WatchESPN, which delivers live access to ESPN, ESPN2, ESPNU, ESPN3 and ESPN Buzzer Beater/Goal Line on PCs, smartphones and tablets to fans who receive ESPN’s linear networks as part of their video subscription from Time Warner Cable, Bright House Networks or Verizon FiOS TV. WatchESPN is available free for Android devices from the Android Market and for Apple devices from the App Store, as well as online via WatchESPN.com.
  • ESPN 3D will offer coverage of every BIG EAST Conference tournament matchup.
  • ESPN International will offer extensive coverage, reaching 208 million households in 224 countries and territories on ESPN America – Great Britain (25 games), ESPN America - Europe (25 games), ESPN America -Middle East (23 games), ESPN2 Caribbean (23 games), ESPN Pac Rim (11 games), ESPN2 Australia (23 games), ESPN Atlantic (15 games), ESPN Middle East (16 games), ESPN Dos Venezuela (four games), ESPN Dos Mexico (four games), and on ESPN China, ESPN Hong Kong, ESPN India, ESPN Malaysia, ESPN Philippines, ESPN Asia and ESPN Taiwan.

Week Concludes with Extensive Day-Long Coverage
The final day of Championship Week – Selection Sunday, March 11 -- will begin at noon with College GameDay Covered by State Farm on ESPN, followed by the ACC Championship (on ESPN) and SEC Championship (on ABC), both at 1 p.m. Extensive coverage of the men’s NCAA Championship selection will include a three-hourBracketology Presented by Staples at 3 p.m. and a two-hour edition at 7 p.m., both on ESPN. ESPN will also offer selection coverage during SportsCenter at 6 p.m. ESPNU will televise an hour look at the final moments of some of the best games during Championship Week with Crunch Time: Championship Week Special at 8 p.m., followed by the sixth annual NIT Selection Show at 9 p.m. and a three-hour Tournament Countdown edition of The Experts at 9:30 p.m.

Commentator Notes

  • BIG EAST: Sean McDonoughJay Bilas and Bill Raftery, who will pair up to call nine BIG EAST games, will work the semifinals and championship with Doris Burke reporting from the sidelines. Burke will also serve as an analyst on six BIG EAST games with commentator Dave PaschBeth Mowins will report on eight of the telecasts and Andy Katz will report from four.
  • ACC: Dan Shulman will call seven of the ACC games, including the semifinals and championship. He will work four games with analyst Fran Fraschilla, a semifinal with Len Elmore and a semifinal and championship with Dick Vitale.Mike Patrick and Elmore will pair up on four games. Jeannine Edwards will report on eight while Erin Andrews will work the semifinals and championship.
  • Big 12 & SEC: Brad NesslerJimmy Dykes and Shannon Spake will call nine SEC games including semifinals and title game on ABC, while Brent MusburgerBob Knight and Holly Rowe will work five Big 12 telecasts.
  • Six Games & Two Titles: Dave Flemming and Sean Farnham will pair up to work six games together: five from the West Coast Conference and the WAC championship.
  • In addition to...: In addition to his four ACC games, Fraschilla will work the Ohio Valley Conference semifinals and championship with Bob Wischusen. Wischusen will also work the Metro Atlantic Athletic Conference and Mid-American Conference title games.
  • Big Ten: Dave O’Brien and Dan Dakich will call the four Big Ten telecasts.
  • Multiple Titles: Several analysts will work multiple championships, including LaPhonso Ellis on the Big South, Southern and America East; Stephen Bardo on the Horizon League and Mid-American Conference; and Miles Simon on the Big West and Big Sky.

ESPN.com
ESPN.com’s Championship Week index page will feature news, analysis, information and results for every conference tournament as well as previews, in-depth expert examination and key storylines for select conferences. ESPN.com’s Bubble Watch with writer Eamonn Brennan will give fans an in-depth look at teams on the bubble and the latest developments on NCAA tournament selection status. In addition, writers will file stories from several tournament sites, including the ACC, Big 12, BIG EAST, Big Ten, Pac-12 and SEC. ESPN.com’s Bracketologist Joe Lunardi will also update and adjust his Bracketology projections and outlook daily.

ESPN Radio
ESPN Radio will present comprehensive Championship Week coverage with updates, guests, and reports from the sites of key matchups, as well as projecting the field of 68. Play-by-play coverage will include the Big 12 Semifinals and Championship for the third straight season (March 9-10), and for the first time every game of the ACC Tournament (March 8-11). Additionally, regularly scheduled ESPN Radio programming will include previews and reviews of key games, analysis by ESPN experts, and interviews with coaches and players preparing for the NCAA Tournament.

Championship Week Presented by DICK’S Sporting Goods Schedule

Date Network Time (ET) Game / Commentators Site
Thu 3/1 ESPN3 2:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal Macon, Ga.
  ESPNU /ESPN3 6 p.m. Big South Tournament: Semifinal #1
Justin Kutcher & LaPhonso Ellis
Asheville, N.C.
  ESPNU /ESPN3 8 p.m. Big South Tournament: Semifinal #2
Justin Kutcher & LaPhonso Ellis
Asheville, N.C.
  ESPN3 8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal Macon, Ga.
Fri 3/2 ESPNU /ESPN3 7 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #1
Bob Wischusen & Fran Fraschilla
Nashville, Tenn.
  ESPNU /ESPN3 9 p.m. West Coast Tournament: Quarterfinal #1
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN3 / ESPNU * 9 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #2
Bob Wischusen & Fran Fraschilla
Nashville, Tenn.
  ESPNU /ESPN3 11 p.m. West Coast Tournament: Quarterfinal #2
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sat 3/3 ESPN2 /ESPN3 Noon Big South Tournament: Championship
Justin Kutcher & LaPhonso Ellis
TBD
  ESPN3 Noon Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
  ESPN2 /ESPN3 2 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Championship
Bob Wischusen & Fran Fraschilla
Nashville, Tenn.
  ESPN3 2 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
  ESPN3 2:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
  ESPN3 4:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
  ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
  ESPN3 / ESPNU ** 6 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #1
Mark Jones & Stephen Bardo
TBD
  ESPN2 /ESPN3 7 p.m. Atlantic Sun Tournament: Championship Macon, Ga.
  ESPN3 7:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
  ESPN3 8 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
  ESPN3 / ESPNU *** 8 p.m. CIAA Tournament: Championship Charlotte, N.C.
  ESPNU /ESPN3 8:30 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #2
Mark Jones & Stephen Bardo
TBD
  ESPN2 /ESPN3 9 p.m. West Coast Tournament: Semifinal #1
Dave Flemming &  Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN3 9:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
  ESPN2 /ESPN3 11 p.m. West Coast Tournament: Semifinal #2
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun, 3/4 ESPN3 2 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #1 Springfield, Mass.
  ESPN3 4 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #2 Springfield, Mass.
  ESPN3 5 p.m. America East Tournament: Semifinal #1 West Hartford, Conn.
  ESPN3 7 p.m. America East Tournament: Semifinal #2 West Hartford, Conn.
Mon 3/5 ESPN / ESPN3 7 p.m. Colonial Athletic Association Championship: Championship
Mike Patrick & Dan Dakich
Richmond, Va.
  ESPN2 /ESPN3 7 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Championship: Championship
Bob Wischusen & Len Elmore
Springfield, Mass.
  ESPN / ESPN3 9 p.m. West Coast Championship: Championship
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN2 /ESPN3 9 p.m. Southern Championship: Championship
Jon Sciambi & LaPhonso Ellis
Asheville, N.C.
Tue 3/6 ESPN2 /ESPN3 Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #1
Dave Pasch, Doris Burke & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 /ESPN3 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle  Outfitters: First Round #2
Dave Pasch, Doris Burke & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 /ESPN3 7 p.m. Sun Belt Tournament: Championship
Adam Amin & Mark Adams
Hot Springs, Ark.
  ESPNU /ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #3
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN / ESPN3 9 p.m. Horizon League Tournament: Championship
Mark Jones & Stephen Bardo
TBD
  ESPN2 /ESPN3 9 p.m. Summit League Tournament: Championship
Clay Matvick & Bob Valvano
Sioux Falls, S.D.
  ESPNU /ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #4
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
Wed 3/7 ESPN / ESPN3 Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #1
Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
  ESPN / ESPN3 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #2
Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
  ESPN / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #3
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
  ESPN2 /ESPN3 7 p.m. NEC Tournament: Championship
Jon Sciambi & TBD
TBD
  ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle  Outfitters: Second Round #4
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
  ESPN2 /ESPN3 9 p.m. Big Sky Championship: Championship
Roxy Bernstein & Miles Simon
TBD
Thu 3/8 ESPN / ESPN3 Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #1
Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
  ESPNU /ESPN3 Noon ACC – First Round #1
Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
  ESPN2 /ESPN3 12:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #1
Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN / ESPN3 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #2
Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
  ESPNU /ESPN3 2 p.m. ACC – First Round #2
Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
  ESPN2 /ESPN3 2:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #2
Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN2 /ESPN3 5:30 p.m. Big Ten Tournament: Second Round #3
Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
  ESPN / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle  Outfitters: Quarterfinal #3
Sean McDonough,  Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
  ESPNU /ESPN3 7 p.m. ACC Tournament: First Round #3
Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
  ESPN2 /ESPN3 7:30 p.m. Big Ten Tournament: Second Round #4
Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
  ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #4
Sean McDonough,  Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
  ESPNU /ESPN3 9 p.m. ACC Tournament: First Round #4
Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
Fri 3/9 ESPN / ESPN3 Noon Big Ten Tournament: Quarterfinal #1
Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
  ESPN2 /ESPN3 Noon ACC Tournament: Quarterfinal #1
Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
  ESPNU /ESPN3 1 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #1 ^
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
  ESPN / ESPN3 2 p.m. Big Ten Tournament: Quarterfinal #2
Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
  ESPN2 /ESPN3 2 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #2
Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
  ESPNU /ESPN3 3 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #2 ^
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
  ESPN / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #1
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Doris Burke
New York, N.Y.
  ESPN2 /ESPN3 7 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #3
Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
  ESPNU /ESPN3 7:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #1 ^
Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #2
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Doris Burke
New York, N.Y.
  ESPN2 /ESPN3 9 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #4
Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
  ESPN3 / ESPNU **** 9:30 p.m. Big West Tournament: Semifinal #1 *
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPNU /ESPN3 10 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #2 ^
Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPNU /ESPN3 11:59 p.m. Big West Tournament: Semifinal #2
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
Sat 3/10 ESPN2 /ESPN3 11 a.m. America East Tournament: Championship
TBD & LaPhonso Ellis
TBD
  ESPN / ESPN3 1 p.m. ACC Tournament: Semifinal #1
Dan Shulman, Dick Vitale or Len Elmore, & Erin Andrews
Atlanta, Ga.
  ABC 1 p.m. SEC Tournament: Semifinal #1
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
  ESPN2 /ESPN3 1 p.m. MEAC Tournament: Championship
Justin Kutcher & TBD
Winston-Salem, N.C.
  ESPN / ESPN3 3 p.m. ACC Tournament: Semifinal #2
Dan Shulman, Dick Vitale or Len Elmore, &  Erin Andrews
Atlanta, Ga.
  ABC 3 p.m. SEC Tournament: Semifinal #2
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
  ESPN2 /ESPN3 3 p.m. Southland Tournament: Championship
Carter Blackburn & Dereck Whittenburg
Katy, Texas
  ESPN / ESPN3 6 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Championship
Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN2 /ESPN3 8 p.m. Mid-American Conference Tournament: Championship
Bob Wischusen & Stephen Bardo
Cleveland, Ohio
  ESPNU /ESPN3 8 p.m. SWAC Tournament: Championship Garland, Texas
  ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Championship
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Doris Burke
New York, N.Y.
  ESPN2 /ESPN3 10 p.m. Big West Tournament: Championship
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPN2 /ESPN3 11:59 p.m. Western Athletic Conference: Championship
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun 3/11 ESPN / ESPN3 1 p.m. ACC Tournament: Championship
Dan Shulman, Dick Vitale & Erin Andrews
Atlanta, Ga.
  ABC 1 p.m. SEC Tournament: Championship
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.

 

* Live on ESPN3, tape delay on ESPNU Saturday, March 3, at 1:30 a.m.
** Live on ESPN3, tape delay on ESPNU Saturday, March 3, at 10:30 p.m.
*** Live on ESPN3, tape delay on ESPNU Sunday, March 4, at 12:30 a.m.
**** Live on ESPN3, tape delay on ESPNU Saturday, March 10, at 2 a.m.
^ Outermarket only

All Times Eastern Standard
Schedule Subject to Change

ESPN3 schedule of Simulcasts

Date Time (ET) Game Site
Thu, 3/1 1 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #1 Charlotte, N.C.
  3 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #2 Charlotte, N.C.
  7 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #3 Charlotte, N.C.
  7 p.m. Missouri Valley Tournament: First Round St. Louis, Mo.
  9 p.m. West Coast Tournament: Second Round Las Vegas, Nev.
  9 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #4 Charlotte, N.C.
  9:30 p.m. Missouri Valley Tournament: First Round St. Louis, Mo.
  11:30 p.m. West Coast Tournament: Second Round Las Vegas, Nev.
Fri, 3/2 1 p.m. Missouri Valley Tournament: Quarterfinal #1 St. Louis, Mo.
  3:30 p.m. Missouri Valley Tournament: Quarterfinal #2 St. Louis, Mo.
  6 p.m. Horizon League Tournament: Second Round TBD
  6 p.m. Atlantic Sun Tournament: Semifinal #1 Macon, Ga.
  7 p.m. CIAA Tournament: Semifinal #1 Charlotte, N.C.
  7 p.m. Missouri Valley Tournament : Quarterfinal #3 St. Louis, Mo.
  8:30 p.m. Horizon League Tournament: Second Round TBD
  8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Semifinal #2 Macon, Ga.
  9 p.m. CIAA Tournament: Semifinal #2 Charlotte, N.C.
  9:30 p.m. Missouri Valley Tournament: Quarterfinal #4 St. Louis, Mo.
Sat, 3/3 Noon Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #1 Richmond, Va.
  2:30 p.m. Missouri Valley Tournament: Semifinal #1 St. Louis, Mo.
  2:30 p.m. Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #2 Richmond, Va.
  5 p.m. Missouri Valley Tournament: Semifinal #2 St. Louis, Mo.
  6 p.m. Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #3 Richmond, Va.
  8:30 p.m. Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #4 Richmond, Va.
Sun, 3/4 2 p.m. Colonial Athletic Tournament: Semifinal #1 Richmond, Va.
  4:30 p.m. Colonial Athletic Tournament: Semifinal #2 Richmond, Va.
  6 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #1 Asheville, N.C.
  7 p.m. Sun Belt Tournament: Quarterfinal #3 Hot Springs, Ark.
  8:30 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #2 Asheville, N.C.
  9:30 p.m. Sun Belt Tournament: Quarterfinal #4 Hot Springs, Ark.
Mon, 3/5 7 p.m. Sun Belt Tournament: Semifinal #1 Hot Springs, Ark.
  9:30 p.m. Sun Belt Tournament: Semifinal #2 Hot Springs, Ark.
Wed, 3/7 7 p.m. Big 12 Championship: First Round Kansas City, Mo.
  7 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round Cleveland, Ohio
  9:30 p.m. Big 12 Championship: First Round Kansas City, Mo.
  9:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round Cleveland, Ohio
Thu, 3/8 1 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
  3:30 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
  7 p.m. Big 12 Championship: Quarterfinal #3 Kansas City, Mo.
  7 p.m. Southland Tournament: Semifinal #1 Katy, Texas
  7 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #3 Cleveland, Ohio
  7:30 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
  9:30 p.m. Big 12 Championship: Quarterfinal #4 Kansas City, Mo.
  9:30 p.m. Southland Tournament: Semifinal #2 Katy, Texas
  9:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #4 Cleveland, Ohio
  10 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
Fri, 3/9 7:30 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #3 New Orleans, La.
  9 p.m. Western Athletic Tournament: Semifinal #1 Las Vegas, Nev.
  9:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Semifinal #2 Cleveland, Ohio
  10 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #4 New Orleans, La.
  11:30 p.m. Western Athletic Tournament: Semifinal #2 Las Vegas, Nev.

-30-

 
© 2014 Tribune Digital Ventures