Complete List of 41st Annual Daytime Emmy Awards Winners

Categories: Network TV Press Releases

Written By

June 23rd, 2014

Billy Miller Daytime Emmys

via press release:

Sunday night, The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) announced the winners of the 41st Annual Daytime Emmy® Awards in a sold-out gala for over 1,000 attendees at the Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills, California.

The entire telecast is streaming on daytimeemys.net.

Outstanding Drama Series

 

 

The Young and The Restless                                                                          CBS

Executive Producer

Jill Farren Phelps

Supervising Producers

John Fisher, Tony Morina

Producer

Mary O'Leary

Outstanding New Approaches - Drama Series

 

 

Venice The Series                                                                  www.venicetheseries.com

Executive Producer

Crystal Chappell

Co-Executive Producer

Christa Morris

Supervising Producer

Hillary B Smith

 

 

Outstanding Culinary Program

 

 

The Mind of a Chef                                                                                        PBS

Executive Producers

Anthony Bourdain, Joseph Caterini, Chris Collins, Lydia Tenaglia

Co-Executive Producer

Michael Steed

Producers

Jared Adrukanis, Alexandra Chaden, Jonathan Cianfrani , Nari Kye

 


Outstanding Game Show

 

 

Jeopardy!                                                                                                       SYNDICATED

Executive Producer

Harry Friedman

Supervising Producers

Lisa Broffman, Rocky Schmidt

Senior Producer

Deb Dittmann

Coordinating Producer

Bob Sofia

Producer

Brett Schneider

Director

Kevin McCarthy

Editorial Supervisors/Writers

Michele Loud, Billy Wisse

Writers

John Duarte, Mark Gaberman, Debbie Griffin, Robert McClenaghan,

Jim Rhine, Steve D. Tamerius

 

 

 

Outstanding Legal/Courtroom Program

 

 

The People's Court                                                                                        SYNDICATED

Executive Producers

Stu Billett, David Scott

Supervising Producer

Philip Vandervort

Senior Producer

Michele Eppolito

Producers

Liz Marley, Theresa Milana, Kathryn Posch

Host

Judge Marilyn Milian

Co-Hosts

Curt Chaplin, Harvey Levin, J. Douglas McIntosh


Outstanding Morning Program

 

Good Morning America                                                                                ABC

 

Anchors

Robin Roberts, George Stephanopoulos, Josh Elliott, Lara Spencer,

Sam Champion, Ginger Zee

Senior Executive Producer

Tom Cibrowski

Executive Broadcast Producer

Chris Vlasto

Executive Editorial Producer

Santina Leuci

Senior Broadcast Producers

Margo Baumgart, John Ferracane, Denise Rehrig

Senior Producers

Sandra Aiken, Tracey Marx Bernstein, Angela Ellis, Seth Fenton, Kenneth Kneeland,

Alberto Orso, Sarah Ruth, Kristin Sebastian, Simone Swink, Maureen White, Morgan Zalkin

Senior Producer, Washington

Sara Just

Senior Editorial Producer

Mark Robertson

Deputy Editorial Producers

Kaitlyn Folmer, Justin Weaver

Coordinating Producers

Cathy Becker, Sam Brooks, Carolyn Durand, Elena Genovese-Picard, Karen Leo,

Yoni Mintz, Patty Neger, Brian O’Keefe, Lourdes Leahy, Ronnie Reiss

Producers

Joanne Amato, Jesus Ayala, Taylor Behrendt, Clark Bentson, Tara Berardi, Kim Berryman,

Brandon Bodow, Carlos Boettcher, Darcy Bonfils, Cameron Brock, Kristopher Campbell, Brandon Chase, Jessica Church, Stephan Cohen, Kirstyn Crawford, Bill Cunningham, Michael Del Moro,

Patrick Doherty, Elizabeth Drew, Ross Eichenholz, Monica Escobedo, Caitlin Fallon,

Joanne Fuchs, Mosheh Gains, Cliff Gelb, Matt German, Harvey Goldberg, Lora Grassilli,

Joan Griffin, Rashid Haddou, Kelly Hagan, Jennifer Harrison, Elizabeth Hartfield, Brian Hartman,

Josh Haskell, Angus Hines, Ray Homer, Matt Hosford, Josh Hoyos, KC Ifeanyi, Katie Kastens,

Cole Kazdin, Amanda Keegan, Bryan Keinz, Alison Kenworthy, Erin Keohane, Josh Kleinman, Matt Knox,

Ben Krolowitz, Sarah Kunin, Cody LaGrow, Roger Lee, Sandra Lee, Danielle Librizzo,

Beth Loyd, Melissa Lustrin, Alex Marino, Marlei Martinez, Peter Martinez Jr., Scott McCartney,

Jamie McCarty, Greg McCown, Matthew McGarry, Rich McHugh, Kelly McKelvey,

Bonnie McLean, Kevin McMillen, Wendy McNeal, David Meyers, Shardé Miller, Sonny Mullen,

Phoebe Natanson, Bruno Nota, Emily O'Donnell, Bethany Owings, Sabrina Parise,

Felicia Patinkin, Sabrina Peduto, Jennifer Pereira, Margaret Pergler, Sandy Petryskowski,

Mary Pflum, George Pilla, Carole Podell, Jessica Polizzi, Bartley Price, Kim Randolph, David Reisner,

Matthew Reynard, Daisha Riley, Bruno Roeber, Robert Rudman, Michael Ryan,

James Scholz, Faryn Shiro, Scott Shulman, Natasha Singh, Liz Sintay, Emily Stanitz,

David Stephens, Cari Strassberg, Gina Sunseri, Mallory Thompson, Seniboye Tienabeso,

Thea Trachtenberg, Doug Vollmayer, James Wang, Vanessa Weber, Robyn Weil,

Ariella Weintraub, Anna Wild, Toni Wilson, Samantha Wnek, Gary Wynn, Suzanne Yeo

... Continued


Outstanding Morning Program  (continued)

 

Good Morning America (cont.)

 

Producer/Writers

Maryalice Aymong, Dave Bloch, Anna Boyd, Jacqueline Calayag, Ellen Carl, Karen Compton,

Alisha Davis, Chris Elam, Mitch Gallob, Raquel Hecker, Debbie Humes, Cherry Key, Edmund Levin,

Brett Levy, Teri Mariani, Michael Milhaven, Dennis Murray, Matt Nelko, Noreen O'Donnell,

Adriana Pratt, Joseph Reid, Molly Shaker, Jack Sheahan, Joe Tuzzo, Laura Zaccaro

Segment Producers

Jaclyn Aronson, Courtney Condron, Katie Conway, Ali Ehrlich, Will Ganss, Emily Gertler,

Sabina Ghebremedhin, Eric Jones, John Kapetaneas, Mi Seon Lee, Jennifer Leong,

Shah Rahmanzadeh, John Santucci, Lisa Sivertsen, Jason Stine, Elsie Swank, Jim Vojtch.

Meteorologist Producers

Max Golembo, Melissa Griffin, Gerard McNiff, George Wright

Operations Producers

Julie Amar, Kyle Morris, Jennifer Colantonio, Antoinette Dean, Robert Dominguez,

Matt Jakl, Cameron Jones, Cindy Shiftan, Maria Stefanopoulos, Kimberly Titone, Larry Peterson

 

 


Outstanding Morning Program in Spanish

 

 

Un Nuevo Dia                                                                                                 Telemundo

Sr Executive Producer

Maria Lopez-Alvarez

Executive Producer

Maria Garcia-Marquez

Supervisor Line Producer

Aidé Devis

Supervisor Line Producer

Sylmarie Vazquez

Line Producer

Jorge Torres-Sojo

Sr Creative Producer

Magda Rodriguez

Producers

Alexander Aguiar, Carlos Alzate, Alejandro Cacho, Annette Calvo, Christine Castrillon, Maria Cepeda, Paula Echevarria, Johan Gonzalez Francisco Haro, Osvaldo Hernandez, Andrea Jaime, Irisbell Lopez, Miguelangel Lopez, Marcelo Maselli, Angel Román, Noel Ramos, Steven Rodríguez, Manfredo Schmidt, Patricia Sena, Paloma Veloz, Christian Vila

Producer/Writer

Javier Soto-George

Writer

Eugenia Betancur

Director

Jose Corzo

Anchor

Edgardo Del Villar

Hosts

Ana Maria Canseco, Rashel Diaz, Adamari Lopez, Daniel Sarcos, Diego Schoening

Co-Hosts

James Tahhan, Alessandra Villegas

Senior Correspondent

Azucena Cierco

Correspondent

Karina Monroy

Reporters

Veronica Albornoz, Maria del Carmen Gonzalez, Iran Daniel

Weather Reporter

Denise Isaac

 


Outstanding Talk Show / Informative

 

Steve Harvey                                                                                                  SYNDICATED

Executive Producers

Steve Harvey, Alex Duda, Rushion McDonald

Co-Executive Producer

Jason Kurtz

Senior Supervising Producer

Kareen Gunning

Supervising Producers

Kevin Boyer, Kevin Burke, Kim Gagne

Senior Producers

Tracey La'Stell Slates, Sushupti Yalamanchili

Producers

Michelle Barnard, Kevin Hurley, Leah Kaplan Kohn, Melinda Leonas,

Julie Maddox, Suzie Munson, Brooke Turner, Nancy Vaden

Field Producers

Jock Hedblade, Anneke Mills, Rachel Winn

 

 

 

Outstanding Talk Show / Entertainment

 

The Ellen DeGeneres Show                                                                           SYNDICATED

Executive Producers

Ellen DeGeneres, Mary Connelly, Ed Glavin, Andy Lassner

Co-Executive Producers

Melissa Geiger Schrift, Kevin A. Leman II, Jonathan Norman, Derek Westervelt

Coordinating Producer

Ross Williams

Senior Producers

Kara Hogan Leonardo, Corey Palent, Matthew Wright, Andy Zenor

Producers

Lori Blackman, Claudia Gharibian, Alissa Cote, Chris Cucci, Jason Gelles, Travis Helwig, Paul Horne, Suzanne Luna, Liz Patrick, Aaron Pinkston, Lauren Pomerantz, Amy Rhodes, Gil Rief, Hilary Robe, Ellen Rocamora, Adam Yenser

Line Producer

Nicole Collins

 

 

 

Outstanding Entertainment Program in Spanish

 

Clix                                                                                                                  CNNE

Executive Producer

David Gamez

Senior Producers

Marcela Andrade, Magdalena Cabral

Director

Victoria Schlissel

Host/Writer

Guillermo Arduino


Outstanding Entertainment News Program

 

Entertainment Tonight                                                                                 SYNDICATED

Executive Producers

Linda Bell Blue, DJ Petroro

Co-Executive Producer

Linda Fuller

Senior Producers

Sharlette Hambrick, Ray Slaboda, Bonnie Tiegel

Senior Broadcast Producer

Eliza Cost

Senior Supervising Producers

Chris Clark, Bridgette Jones, Clay Smith, Mylin Watkins

Supervising Producers

Steven Baker, Carolyn Greenspan-Rosen, Amy Purnell, Dan Schanks,

Jama Suchomel

Coordinating Producers

Jen Antonelli, Michael De Lazzer, Ben Wallace

Hosts

Nancy O’Dell, Rob Marciano

Correspondents

Brooke Anderson, Rocsi Diaz

AND

Extra                                                                                                               SYNDICATED

Senior Executive Producer

Lisa Gregorisch-Dempsey

Executive Producers

Theresa Coffino, Jeremy Spiegel

New York Bureau Chief

Marie Hickey

Senior Broadcasting Producer

Seth Katz

Senior Supervising Producers

Matt Ferrell, Mike Miller

Supervising Producers

Scott Eldridge, Steve Weiser

Managing editor

Fatana Nawabi

Senior Assignment Editor

Chris Liss

Senior Coordinating Producer

Scott Jones

Senior Producers

Jen Aguillon, Yvette Corporon, David Geha, Reed Grinsell, Lynne Lester,

Omar Lugones, Terry Murphy, Larry Stern, Steve Sunshine, Adam Weissler

Segment Producers

Kelly Ankwicz, Carlo DeSantis, Kevin Keefer, Sharon Levin-Grabow,

Mark Mottern, Stefan Richardson, Sarah Rickert, Christina Torres, Jody Weintraub

Hosts

Mario Lopez, Maria Menounos

Correspondents

Hilaria Baldwin, AJ Calloway, Michael Corbett, Jerry Penacoli, Terri Seymour

Weekend Co-Host/Correspondent

Renee Bargh


Outstanding Special Class Special

 

 

 

The Young and The Restless: Jeanne Cooper Tribute                                 CBS

Executive Producer

Jill Farren Phelps

Supervising Producers

John Fisher, Tony Morina

Producer

Mary O'Leary

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

 

 

EILEEN DAVIDSON, as Kristen DiMera

Days Of Our Lives                                                                                           NBC

 

 

 

 

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

 

 

BILLY MILLER, as Billy Abbott

The Young and The Restless                                                                          CBS

 

 

 

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

 

 

AMELIA HEINLE, as Victoria Newman

The Young and The Restless                                                                          CBS

 

 

 

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

 

 

ERIC MARTSOLF, as Brady Black

Days Of Our Lives                                                                                           NBC

 

 

 

 


 

 

Outstanding Younger Actress in a Drama Series

 

 

HUNTER KING, as Summer Newman

The Young and the Restless                                                                          CBS

 

 

 

Outstanding Younger Actor in a Drama Series

 

 

CHANDLER MASSEY, as Will Horton

Days Of Our Lives                                                                                           NBC

 

 

 

Outstanding Culinary Host

 

Bobby Flay's Barbecue Addiction                                                                Food Network

BOBBY FLAY, Host

 

 

 

Outstanding Daytime Talent in Spanish

El Gordo y la Flaca                                                                                                                           Univision

RODNER FIGUEROA, Correspondent

 

 

Outstanding Game Show Host

 

 

Family Feud                                                                                                    SYNDICATED

STEVE HARVEY, Host

 

 

 

Outstanding Talk Show Host

 

 

The Dr. Oz Show                                                                                            SYNDICATED

DR. MEHMET OZ. Host

 

AND

 

Katie                                                                                                               SYNDICATED

KATIE COURIC, Host

 

 


 

Outstanding Drama Series Writing Team

 

 

The Young and the Restless                                                                          CBS

Head Writers

Shelly Altman, Josh Griffith

Co-Head Writer

Tracey Thomson

Associate Writers

Amanda Beall, Jeff Beldner, Brent Boyd, Susan Dansby, Janice Ferri Esser,

Beth Milstein, Natalie Minardi Slater, Anne Schoettle, Lisa Seidman

 

 

Outstanding Drama Series Directing Team

 

One Life To Live                                                                                             TOLN.com

Directors

Habib Azar, Gary Donatelli, Christopher Goutman, Jill Mitwell

Associate Directors

Tracey Casper Lang, Mary Ryan, Shirley Simmons

Stage Managers

Fritz Brekeller, Keith Greer, Brendan M. Higgins

Production Associates

Ilene Frankel, Dana Randles

 

 

 

 
© 2014 Tribune Digital Ventures